среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy sztachety z plastiku na plot i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na ogrodzenia z plastyku na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z PCV stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastikowe z Garwolin na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i plot z PCV na ogrodzenie i furtę sztachetowa konstruuje się z skał różnego zarysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych kształtach, powinno się je trafnie dobierać tzn. tak, żeby postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia z PCV należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają też mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий