понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą tez za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia PVC sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko rosną oraz mocno gęstnieją. Sporo wdzięku maja również takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć także bujnie kwitną, jednak potrzebują tez wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia plastikowe zdołają być bardzo wysmukłe, aczkolwiek należny je regularnie obcinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV z Goleniowa stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий